ÖZEL GÜVENLİK TEŞKİLATLARI
.:: İlgli Linkler ::.
 
  • 2495 Sayılı Bazı Kurum ve Kuruluşların Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanun, 26.06.2004 tarih ve 25504 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ile yürürlükten kaldırılmıştır.
       
  5188 sayılı Kanunun amacı;
    Ticaret Yasasına Göre Kurulan Şirketlerin Faaliyetlerinin Yasal Bir Zemine Oturtulması, Özel Güvenlik Alanındaki Her Tür Faaliyetin Kayıt Altına, Dolayısıyla Denetim Altına Alınması, Ülkede İstihdam Yaratılması, Polisin Yükünün Hafifletilerek Asıl Görevini Daha İyi Yapmasına İmkan Sağlanmasıdır.  
 
  • Özel Güvenlik Hizmetleri, İçişleri Bakanlığı adına sorumluluk esasına göre Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yürütülür.
 
  • Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Yapılanması; Emniyet Genel Müdürlüğü adına Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığıdır.
 
  • Taşra Yapılanması; 81 İl Emniyet Müdürlüğümüzde Şube Müdürlüğüdür.
  Özel Güvenlik Yapılanması;
 
  • Faaliyet İznini Bakanlıktan Alanlar; Özel Güvenlik Şirketleri ve Özel Güvenlik Eğitim Kurumları,
 
  • Özel Güvenlik İznini Valiliklerden Alanlar; Özel Güvenlik Birimleri, Özel Güvenlik Hizmeti Alan Yerler ve Alarm İzleme Merkezleri.
Bu internet sitesi ve sitenin her türlü kullanım hakkı Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığına aittir. Tüm hakları saklıdır. Sitede bulunan bilgiler, içerikler ve görseller yazılı izin olmadan kullanılamaz, kopyalanamaz, kaynak göstermeksizin bir başka ortamda yayınlanamaz ve başka bir forma sokulamaz. Sitede yer alan bilgiler ile herhangi bir ihtilaf olması durumunda Özel Güvenlik Bilgi Sisteminde yer alan bilgiler esas alınacaktır. Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı bu internet sitesinde yer alan bütün bilgileri ve görsel unsurları önceden bildirimde bulunmadan değiştirme hakkını saklı tutar.